23.03.2013

Przygotowania wielkanocne

Witam serdecznie na moim blogu :)

Mój pierwszy post w wirtualnym świecie postanowiłam zacząć nieco świątecznie. Został już tylko tydzień do Świąt Wielkanocnych, dlatego też przygotowania idą pełną parą. Oprócz sprzątania przez wielkie "S" oraz pieczenia/gotowania, mam zamiar w tym roku zadbać o bardziej estetyczną stronę tego czasu - szczególnie podczas śniadania w Wielką Niedzielę. Chciałabym, aby było ładnie, kolorowo i wiosennie - tak na przekór pogodzie za oknem :)

Swoje przygotowania w tym kierunku zaczęłam od nietuzinkowego wysiewania wiosennej rzeżuchy. Dlaczego tak wcześnie? Bo to mniej więcej czas, aby urosła ona na odpowiednią wysokość akurat do Świąt. Poniżej mała instrukcja, choć myślę, że nikt nie będzie miał problemu z tym zadaniem :) W zasadzie chodzi tylko o wybór innego niż zwykle naczynia na wysiew. Ja wykorzystałam talerzyk do jaj na twardo, który na środku ma dwa miejsca na sól i pieprz w kształcie kurek.

Potrzebne będą: talerzyk, rzeżucha, waciki kosmetyczne oraz trochę wody.
Waciki kosmetyczne moczymy w wodzie:
i układamy je w zagłębieniach na talerzyku:
Następnie wysiewamy rzeżuchę i czekamy aż urośnie :)
Wspomniana parka kurek, którą na talerzyk wstawię dopiero w Wielką Niedzielę:
Dodatkowo rzeżuchę wysiałam również do takich jakby powiększonych jajeczników, tj. kieliszków na jajko na twardo:
Kiedy rzeżucha podrośnie, będzie ładnie wyglądać na wielkanocnym stole, razem z żółciutkimi kurczaczkami, oraz pisankami, które tradycyjnie będę robić z mamą i siostrą w Wielki Piątek wieczorem.

Kolejny wielkanocny akcent, który w tym roku postanowiłam wykonać własnoręcznie to palma wielkanocna. Zostanie "użyta" już jutro, w Niedzielę Palmową, a za tydzień również przyozdobi wielkanocny stół. Standardowo palma wykonana jest z gałązek bukszpanu oraz wierzby (koniecznie z baziami, czyli "kotkami"), a także z kwiatów z bibuły. Inspiracji do zrobienia tychże elementów czerpałam przede wszystkim z książki Irmgard Dose, pt. "Kwiaty z papieru" (link) oraz filmików na YouTubie. 

Bazie ("kotki"):
Do wykonania kwiatów potrzebne są przede wszystkim: różnokolorowa bibuła, klej, nożyczki, trochę waty oraz miękki drut.
Na zdjęciu widać, że bibułę przygotowałam sobie wcześniej: 
- żółty kawałek na środek kwiatka wycięłam w kształcie prostokąta
- różowy pasek bibuły po kilkukrotnym złożeniu ponacinałam tak mniej więcej do połowy, aby stworzyć coś na kształt pręcików
- we fioletowym kawałku bibuły po kilkukrotnym złożeniu wycięłam półokrąg, który wykorzystałam jako płatki.

1. Najpierw w żółty kawałek bibuły zawinęłam kawałeczek waty, tak aby uzyskać coś w rodzaju główki od szpilki:
2. Następnie dookoła tak przygotowanego środka nawinęłam pocięty różowy pasek, tak aby stworzyć pręciki kwiatka i to samo zrobiłam z fioletowym kawałkiem papieru, tworząc płatki:
3. Kolejnym krokiem było owinięcie drucikiem całego kielicha, tak aby kwiaty można było przytwierdzić do gałązek bukszpanu/wierzby:
Efekt (prawie) końcowy:
Ja dodatkowo, aby kwiatek był ładnie wykończony, owinęłam każdy kielich zielonymi listkami oraz zieloną tasiemką z bibuły, żeby przykryć drucik. Nie jest to jednak konieczne, gdyż i tak w całej kompozycji na palmie, będzie widać tylko wierzch kwiatów: 
Przy tworzeniu bibułowych kwiatów można dać się ponieść swojej wyobraźni, wykorzystując różne kolory papieru, czy wycinając coraz to inne kształty płatków. Przez taki zabieg każde cudo jest inne :)

 A tak wyglądały już ukończone dzieła:
Następnie moja mama przytwierdziła je do gałązek bukszpanu, w środek wsadziła bazie i wykończyła wszystko owijając końcówkę zieloną bibułą. Palmy wielkanocne gotowe :)
Polecam ten sposób działania, bo naprawdę tanim kosztem można uzyskać wspaniale wyglądające i oryginalne dzieło. A dodatkowo satysfakcja gwarantowana ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Renews xxx
Like it on facebook Follow on bloglovin' Follow on Google + Image Map

3 komentarze:

  1. Palmy prezentują się przepięknie, czekam na zdjęcia wielkanocnego stołu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję kochana :) a zdjęcia na pewno się pojawią ;)

      Usuń